Scottish Athletics Womens League

Scotstoun 29th August 2010

 

Falkirk Victoria Harriers take part with Central AC as part of the combined team, Forth Valley, the results below are for the Forth Valley team.

The complete set of results can be found here

Under 13

Event Pos'n Athlete
Time
100m A
4
Sarah Pearson
13.90
100m B
4
Kirsten McIntee
14.75
200m A
1
Selena Henderson
29.44
200m B
3
Kirsten McIntee
29.56
70mH A
3
Sarah Pearson
12.41
70mH B
1
Sophie Parsons
12.60
800m A
1
Lea Gladding
2.29.82
800m B
1
Kelly Bissett
2.39.97
Long Jump A
4
Selena Henderson
4.21
Long Jump B
5
Kirsteen McIntee
3.82
Shot Putt A
5
Abigail Black
7.14
Shot Putt B
3
Sarah Pearson
6.40
4x100m
2
56.64
       
       
       
       
       

Under 15

Event Pos'n Athlete Time
100m A
7
Kirsty Forsyth
13.32
100m B
6
Emma Boyle
13.91
75m H A
6
Emily Batchelor
13.62
75m H B
6
Agatha Williams-Kelly
13.88
200m A
6
Kirsty Forsyth
27.70
200m B
7
Emily Batchelor
29.11
800m A
7
Natalie McLeod
2.34.47
800m B
4
Emily Greenan
2.36.50
1500m A
4
Laura Clarke
5.16.26
1500m B
2
Roisin Bonuchi
5.24.10
Shot Putt A
6
Emma Bowie
7.83
Shot Putt B
1
Agatha W-Kelly
7.69
Long Jump A
5
Caitlin Watson
4.43
Long Jump B
3
Holly Meikle
4.35
High Jump A
7
Abigail Black
1.40
High Jump B
= 4
Caitlin Watson
1.30
Javelin A
5
Caitlin Watson
18.71
Javelin B
4
Emma Bowie
11.14
4x100m
8
57.52

Under 17

Event Pos'n Athlete
Time
300m H A
1
Holly Lister
47.82
300m H B
1
Sarah Dick
48.84
100m A
4
Kirsty Mitchell
13.64
100m B
4
Sarah Dick
13.60
800m A
3
Lucy Mitchell
2.26.01
800m B
2
Hazel Murray 2.32.94
300m A
7
Megan Jardine
45.25
300m B
6
Kirsty Mitchell
47.88
200m A
8
Ailsa Scott
28.54
200m B
7
Megan Jardine
28.83
80mH A
6
Kirsty Mitchell
13.59
80mH B
1
Chloe MacGregor
13.25
Long Jump A
2
Ella Gibbon
5.09
Long Jump B
4
Kirsty Mitchell
1.00
High Jump A
3
Louise Calder
1.55
High Jump A
2
Holly Lister
1.50
Shot Putt A
4
Louise Calder
8.28
Shot Putt B
4
Chloe McGregor
6.36
Javelin A
8
Louise Calder
11.95
Javelin B
8
Chloe McGregor
7.51
4x100m
4
54.27

Seniors

Event Pos'n Athlete
Time
1500m A
2
Laura Brown
4.42.95
200m A
7
Samantha Fegan
31.23
200m B
5
Katie-Mairi King
29.62
800m A
2
Fiona Thompson
2.14.44
800m B
3
Sarah Hamilton
2.32.36
100m A
7
Samantha Fegan
14.39
100m B
6
Katie-Mairi King
14.17
100mH A
7
Kim Skinner
20.19
Hammer A
2
Myra Perkins
54.72
Hammer B
2
Jacqueline Plain
41.65
Discus A
7
Jacqueline Plain
17.72
Discus B
6
Sophie Brown
17.34
Shot Putt A
6
Kim Skinner
9.15
Shot Putt B
4
Sophie Brown
6.36
Long Jump A
5
Kim Skinner
5.29
Long Jump B
3
Lousie Anderson
4.81
Triple Jump A
2
Louise Anderson
10.98
Triple Jump B
1
Holly Lister
10.12