Scottish Young Athletics League

Wishaw 30th May 2010

The complete set of results can be found here

Under 13 Girls

Event Pos'n Athlete
Perf
75m A
1
Nicola Milne
10.3
75m B
1
Claire Anderson
10.64
800m A
3
Karolina Domska 2:37.69
800m B
2
Leia Glading 2:39.71
150m A
1
Nicola Milne
20.31
150m B
2
Kirsten Mcintee
21.3
1200m A
3
Alana Boggan 4:17.61
1200m B
1
Kelly Bissett 4:19.77
4x100m Relay
1
 
55.38
70m Hurdles A
5
Abigail Black
13.54
70m Hurdles B
3
Erika Parkinson
14.35
High Jump A
3
Nicola Milne
1.35
High Jump B
3
Claire Anderson
1.25
Long Jump A
1
Nicola Milne
4.55
Long Jump B
1
Claire Anderson
4.37

Under 13 Boys

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
8
Drew Meikle
17.2
100m B
7
Jon Dixon
15.90
200m A
8
Euan McKenna
32.63
200m B
7
Jon Dixon
35.10
75m Hurdles A
5
Euan McKenna
16.36
800m A
6
Drew Meikle
2:44.32
800m B
4
Aaron Naismith
2:48.13
Shot Putt A
8
Aaron Naismith
3.43
Shot Putt B
8
Drew Meikle
3.10
Long Jump A
7
Euan Mckenna
3.50
Long Jump B
7
Jon Dixon
3.43
       
       
       
       

Under 15 Girls

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
6
Stacey McArdle
14.35
100m B
8
Mairi McKenna
15.45
75m Hurdles A
8
Leah Calderwood
15.26
200m A
5
Stacey McArdle
29.53
200m B
6
Holly Meikle
30.19
1500m A
6
Natalie Mcleod
5:19.20
1500m B
8
Helen Ainslie
5:48.44
4x100m Relay
8
 
57.55
Long Jump A
4
Holly Meikle
4.38
Long Jump B
8
Mairi Mckenna
3.45
Javelin A
5
Leah Calderwood
17.28
Javelin B
5
Stacey Mcardle
9.22
Shot Putt A
8
Leah Calderwood
5.33
       
       

Under 15 Boys

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
3
Kevin Woods
12.40
100m B
7
Fraser Baird
15.18
800m A
8
Baillie McRoberts
2:38.85
80m Hurdles A
7
Fraser Baird
16.26
200m A
1
Kevin Woods
25.37
200m B
7
Baillie Mcroberts
31.27
1500m A
7
Aidan Hilton 4:54.91
1500m B
6
Craig Mitchell 5:10.40
4x400m Relay
7
 
4:22.58
Javelin A
4
Ciaran Wright
28.45
Javelin B
1
Kevin Woods
21.52
Long Jump A
6
Aidan Hilton
4.39
Long Jump B
5
Fraser Baird
4.27
Shot Putt A
3
Ciaran Wright
9.54
Shot Putt B
6
 
5.62
       
       

Under 17 Women

Event Pos'n Athlete
Perf
100m B
Ailsa Scott
14.21
800m A
3
Abby Kemp
2:24.38
800m B
3
Claire Barr 2:40.42
80m Hurdles A
3
Hollie Lister
13.40
80m Hurdles B
1
Sarah King
14.16
1500m A
3
Lucy Mitchell 5:13.21
1500m B
1
Hazel Murray 5:22.26
200m A
5
Hollie Lister
27.91
200m B
5
Ailsa Scott
29.15
4x100m Relay
6
 
54.07
High Jump A
2
Sarah King
1.53
Javelin A
5
Hollie Lister
14.21
       
       

Under 17 Men

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
7
Kieran Ferguson
12.77
100m B
5
Douglas Paul
12.50
200m A
6
Kieran Ferguson
25.94
800m A
7
Scott Stirling
2:14.34
800m B
8
Mark Govan
2:27.56
4x400m Relay
5
 
4:04.70
High Jump A
2
Douglas Paul
1.70
High Jump B
1
Chris Ogilvie
1.65
Javelin A
3
Declan Pearson
33.64
Javelin B
4
Edmund Reid
21.53
Shot Putt A
2
Edmund Reid
13.08
Shot Putt B
4
Chris Ogilvie
7.64
Triple Jump A
1
Douglas Paul
12.93
Triple Jump B
3
Chris Ogilvie
9.83

Match Results

 
Male
Female
Track
94
178
Field
91
43
Total
185
221
Team position
7