Scottish Young Athletics League

Wishaw 3rd May 2009

The complete set of results can be found here

Under 13 Girls

Event Pos'n Athlete Time
75m A
1
Natalie McLeod
11.5
75m B
2
Kirsten McIntee
11.3
800m A
2
Julie Nimmo 2.41.9
800m B
2
Siobhan Barr 2.59.4
150m A
3
Abigail Black
22.9
150m B
1
Kirsten McIntee
22.1
1200m A
1
Natalie McLeod 4.25.0
1200m B
1
Kelly Bissett 4.37.6
4x100m Relay
1
 
58.5
Long Jump A
1
Nicola Milne
4.41
Long Jump B
1
Claire Barr
3.76

Under 13 Boys

Event Pos'n Athlete Time
100m A
2
Ruaridh McKenna
15.0
100m B
6
Christopher McDonald
17.0
800m A
4
Ruairi Kirkwood 2.45.6
800m B
2
Baillie McRoberts 2.46.0
200m A
2
Ruaridh McKenna
30.1
200m B
6
Christopher McDonald
34.9
1500m A
4
Stuart Gardner 5.50.0
1500m B
1
Drew Meikle 5.57.9
Shot Putt A
1
Ciaran Wright
8.26
Shot Putt B
1
Ruairi Kirkwood
5.99
Long Jump A
6
Christoper McDonald
3.46
Long Jump B
2
Ruari McKenna
3.40

Under 15 Girls

Event Pos'n Athlete Time
100m A
4
Aisla Scott
14.5
100m B
4
Holly Meikle
15.4
800m A
1
Amy Manson 2.29.2
800m B
1
Claire Barr 2.39.5
75m Hurdles
2
Holly Lister
13.6
200m A
1
Amy Manson
28.0
200m B
3
Aisla Scott
29.8
1500m A
2
Katherine Mitchell
5.30.0
4x100m Relay
3
 
55.5
Shot Putt A
2
Holly Lister
7.11
Shot Putt B
4
Holly Meikle
4.10
Javelin A
5
Holly Meikle
7.33
High Jump A
3
Holly Lister
1.35

Under 15 Boys

Event Pos'n Athlete Time
100m A
6
Fraser Baird
15.7
100m B
5
Euan McCallum
15.4
800m A
2
Mark Govan 2.28.6
800m B
2
Aidan Hilton 2.42.7
80m Hurdles
2
Euan McCallum
17.7
200m A
2
Kevin Woods
26.6
200m B
3
Michael O'Neil
31.1
400m A
2
Kevin Woods
61.4
400m B
1
S Griffin
69.3
4x100m Relay
4
 
57.3
Discus A
2
Joseph Muir
26.90
Discus B
5
Aidan Hilton
8.26
Long Jump A
6
Michael O'Neil
4.02
Long Jump B
6
Fraser Baird
3.64
Shot Putt A
2
Joseph Muir
5.94

Under 17 Women

Event Pos'n Athlete Time
100m A
4
Jemma Learmonth
14.1
100m B
4
Lauren Mathers
15.6
800m A
2
Abby Kemp 2.31.4
80m Hurdles
2
Louise Calder
13.7
1500m A
2
Sarah Hamilton
5.21.6
200m A
6
Amy Hope
32.9
200m B
3
Lauren Mathers
32.2
300m A
4
M Pacitti
47.0
300m B
2
Amy Hope
54.3
4x100m Relay
4
 
59.6
Long Jump A
3
Jemma Learmonth
4.92
Long Jump B
1
M Pacitti
4.20
Shot Putt A
1
Louise Calder
7.16
Shot Putt B
3
Lauren Mathers
5.04

Under 17 Men

Event Pos'n Athlete Time
100m A
4
Jonathan Faulds
13.0
100m B
3
James Muir
13.0
800m A
6
Ben Stevenson 2.08.4
200m A
4
Jonathan Faulds
25.4
200m B
5
D Pearson
28.9
400m A
5
James Muir
59.4
4x100m Relay
3
 
51.6
Hammer A
1
Edmund Reid
48.03
High Jump A
1
Fraser Weir
1.80
Shot Putt A
2
Edmund Reid
11.63
Shot Putt B
5
Fraser Weir
10.17
Javelin A
3
D Pearson
33.40
Discus B
2
Jonathan Faulds
25.49
Long Jump A
4
Fraser Weir
5.07

Match Results

 
Points
Track
341
Field
192
Track & Field
533
Match
1
Team position
8