Scottish Young Athletics League

Grangemouth 2nd May 2010

The complete set of results can be found here

Under 13 Girls

Event Pos'n Athlete
Perf
75m A
1
Nicola Milne
10.46
75m B
2
Claire Anderson
10.42
800m A
3
Karolina Domska 2:36.18
800m B
2
Erin Pringle 2:44.96
150m A
1
Nicola Milne
21.32
150m B
2
Claire Anderson
21.38
1200m A
4
Alana Boggan 4:16.10
1200m B
1
Kelly Bissett 4:17.43
4x100m Relay
1
 
55.64
70m hurdles A
4
Abigail Black
13.65
70m hurdles B
5
Erika Parkinson
14.63
       
Long Jump A
1
Nicola Milne
4.35
Long Jump B
1
Kirsten Mcintee
3.97

Under 13 Boys

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
8
Drew Meikle
17.19
100m B
6
Daniel Casey
16.11
200m A
8
Euan McKenna
33.61
200m B
8
Andrew Stephen
34.59
1500m A
5
Drew Meikle
5:36.86
1500m B
1
Daniel McGhee
5:40.40
4x100m Relay
7
 
70.91
75m Hurdles A
4
Euan McKenna
16.27
800m A
7
Aaron Naismith
2:51.61
800m B
8
Jon Dixon
3:40.85
Shot Putt A
1
Daniel Casey
3.93
Shot Putt B
8
Aaron Naismith
3.09
Long Jump A
8
Euan Mckenna
3.29
Long Jump B
6
Drew Meikle
2.85
       
       

Under 15 Girls

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
8
Natalie Mcleod
14.80
100m B
6
Stacey McArdle
14.33
800m A
5
Julie Hunter 2:33.05
800m B
5
Holly Meikle 2:42.05
75m Hurdles A
8
Samantha Eadie
18.31
75m Hurdles B
5
Leah Calderwood
15.83
200m A
7
Julie Hunter
29.69
200m B
6
Stacey McArdle
29.94
1500m A
6
Natalie Mcleod
5:24.41
1500m B
2
Julie Nimmo
5:24.44
4x100m Relay
6
 
58.16
Discus A
7
Leah Calderwood
10.96
Shot Putt A
8
Leah Calderwood
5.15
Shot Putt B
8
Julie Hunter
4.67

Under 15 Boys

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
2
Taylor Nimmo
12.47
100m B
6
Fraser Baird
14.91
800m A
8
Baillie McRoberts
2:37.67
800m B
8
Jack Allen Morrill
2:53.63
80m Hurdles A
1
Taylor Nimmo
12.81
80m Hurdles B
3
Fraser Baird
16.42
200m B
3
Jack Pacitti
30.64
400m B
7
Jack Pacitti
77.22
1500m A
8
Craig Mitchell 5:17.54
4x100m Relay
7
 
58.03
Discus A
1
Ciaran Wright
33.30
Discus B
5
Jack Pacitti
NT
Long Jump A
5
Fraser Baird
4.04
Long Jump B
7
Jack Allen Morrill
3.59
Shot Putt A
4
Taylor Nimmo
10.01
Shot Putt B
3
Ciaran Wright
9.07

Under 17 Women

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
6
Jemma Learmonth
13.89
100m B
4
Ailsa Scott
14.80
800m A
5
Abby Kemp
2:23.30
800m B
3
Sarah Hamilton 2:41.68
80m Hurdles A
2
Louise Calder
13.89
80m Hurdles B
1
Sarah King
13.80
1500m A
7
Lucy Mitchell 5:16.47
1500m B
4
Jane Ainslie 5:48.19
200m A
3
Hollie Lister
27.32
200m B
5
Ailsa Scott
30.30
300m A
4
Amy Manson
44.51
300m B
6
Marnie Pacitti
48.49
300m Hurdles
1
Hollie Lister
45.88
4x100m Relay
5
 
54.26
Discus A
6
Lauren Mathers
14.72
Long Jump A
3
Ella Gibbons
5.12
Long Jump B
2
Jemma Learmonth
4.38
Shot Putt A
3
Louise Calder
8.34

Under 17 Men

Event Pos'n Athlete
Perf
100m A
7
Jonathan Faulds
12.40
100m B
8
Kieran Ferguson
15.44
100m Hurdles A
6
Euan McCallum
21.91
200m A
6
Jonathan Faulds
24.83
200m B
4
Douglas Paul
24.94
800m A
1
Dale Colley
1:58.55
800m B
2
Ben Stevenson
2:04.87
400m A
7
Kieran Ferguson
60.47
4x100m Relay
7
 
50.46
Hammer A
1
Edmund Reid
53.23
High Jump A
2
Douglas Paul
1.75
High Jump B
1
Chris Ogilvie
1.65
Shot Putt A
2
Edmund Reid
13.27
Shot Putt B
4
Chris Ogilvie
7.47
Discus A
3
Edmund Reid
32.43
Discus B
1
Declan Pearson
26.78
Long Jump A
1
Douglas Paul
6.09
Long Jump B
6
Euan McCallum
4.18
       
       

Match Results

 
Male
Female
Track
94
178
Field
91
43
Total
185
221
Team position
7