National Junior Athletics League (U17 - U20)

Grangemouth 24th May 2009

The complete set of results can be found here

Mens

Event
Athlete Position
Time
100m A Grant Isdale
5
11.49
200m A Kyle Henderson
3
23.30
200m B Grant Isdale
5
23.69
400m A Martin Paterson
5
52.33
400m B Lewis Grant
6
54.11
800m A Sean Reily
3
1.59.26
1500m A Robert Inglis
4
4.14.00
2000m S/C A Ross Milne
6
7.17.15
3000m A Scott McDonald
2
8.52.99
3000m B Alex Hendry
1
8.53.12
400m Hurdles A Ross Milne
5
69.58
Hammer A Kyle Randalls
2
49.40
Hammer B Edmund Reid
1
42.81
Discus A Kyle Randalls
6
30.53
Discus B Edmund Reid
5
26.75
Javelin A Kyle Randalls
6
32.92
Javelin B John McOnish
5
25.19
Shot Putt A Kyle Randalls
3
12.03
Shot Putt B Edmund Reid
3
10.80
Long Jump A Kyle Henderson
2
6.78
Long Jump B Gary Plain
1
6.35
Triple Jump A Fraser Weir
6
12.29
Triple Jump B Martin Paterson
3
11.90
High Jump A Greg Boyd
1
1.95
High Jump B Fraser Weir
3
1.75
4x100m Relay Grant Isdale
4
44.62
  Kyle Henderson
  Ryan Scott  
  Gary Plain  
4x400m Relay Sean Reily
7
3.37.94
  Lewis Grant  
  Craig McDowall  
  Martin Paterson  

Womens

Event
Athlete Position
Time
100m A Louise Anderson
8
13.30
200m A Jennifer Hutchinson
7
26.91
200m B Sarah Dick
8
28.78
400m A Amanda Campbell
5
59.39
400m B Rachael Anderson
3
61.59
800m A Sarah Ingles
1
2.15.10
800m B Karen Glover
3
2.25.89
1500m A Rachael Adamson
5
5.02.67
1500m B Lanna Turnbull
3
5.36.63
1500m S/C A Sarah Ingles
1
5.19.07
1500m S/C B Amanda Campbell
1
5.51.71
3000m A Lanna Turnbull
4
11.57.05
3000m B Rachael Millwrathe
2
12.25.55
100m Hurdles A Louise Calder
5
19.13
400m Hurdles A Jennifer Hutchinson
4
69.45
Hammer A Myra Perkins
1
54.99
Hammer B Jaqueline Plain
1
39.51
Discus A Rhyanidd Parry
2
36.21
Discus B Jaqueline Plain
2
24.41
Javelin A Myra Perkins
8
11.47
Shot Putt A Rhyanidd Parry
5
8.58
Shot Putt B Myra Perkins
5
6.97
Long Jump A Louise Anderson
3
5.14
Long Jump B Louise Calder
5
4.34
Triple Jump A Louise Anderson
4
10.73
Triple Jump B Rachael McIlwraith
7
8.76
High Jump A Louise Calder
4
1.55
  Jacqueline Watson
5
1.35
4x100m Relay Louise Anderson
8
53.12
  Jemma Learmonth
  Louise Calder    
     
4x400m Relay Jennifer Hutchinson
6
4.20.09
  Rachael Adamson    
  Amanda Campbell    
  Sarah Ingles    

Athlete of the Match: Myra Perkins- Hammer 54.99m

 

Match Result (Men)

Club Match Points Points
Edinburgh
250.0
8
Sale
233.0
7
Glasgow
223.0
6
Forth Valley
185.0
5
Gateshead
163.0
4
Kingdom
159.0
3
Liverpool
136.0
2
York
127.0
1

Match Result (Women)

Club Match Points Points
Edinburgh
246.0
8
Glasgow 234.5
7
Kingdom
209.5
6
Sale
205.5
5
Forth Valley
185.0
4
Liverpool
167.0
3
Gateshead
154.0
2
York
103.5
1

Match Result (Overall)

Club Match Points Points
Edinburgh
496.0
8
Glasgow
457.5
7
Sale
438.5
6
Forth Valley
370.0
5
Kingdom
368.5
4
Gateshead
317.0
3
Liverpool
303.0
2
York
230.5
1