National Junior Athletics League (U17 - U20)

Liverpool 26th April 2009

The complete set of results can be found here

Mens

Event
Athlete Position
Time
100m A Calum Woods
4
11.72
100m B Ryan Scott
6
12.58
200m A Kyle Henderson
3
22.89
200m B Grant Isdale
5
24.16
400m A Lewis Grant
6
53.21
400m B Callum Woods
1
50.74
800m A Craig McDowall
8
2:09.89
1500m A Sean Riley
4
4:07.65
1500m B Scott Green
2
4:12.73
2000m S/C A Alex Hendry
1
6:29.60
2000m S/C B Scott Green
1
6:35.66
3000m A Robert Ingliss
2
9:09.20
3000m B Jonny Tulson
5
10:41.20
400m Hurdles A Jonny Tulson
5
72.42
400m Hurdles B Alex Hendry
5
72.37
Hammer A Kyle Randalls
1
52.17
Hammer B Edmund Reid
1
42.54
Discus A Kyle Randalls
3
37.87
Discus B Edmund Reid
6
22.81
Javelin A Kyle Randalls
8
36.16
Javelin B John McOnish
5
22.31
Shot Putt A Kyle Randalls
3
11.66
Shot Putt B Edmund Reid
2
10.32
Long Jump A Kyle Henderson
1
6.88
Long Jump B Gary Plain
2
6.17
Triple Jump A Fraser Weir
7
11.92
Triple Jump B Martin Paterson
2
11.65
High Jump A Greig Boyd
1
1.95
High Jump B Fraser Weir
4
1.75
Pole Vault A Callum Woods
8
2.30
Pole Vault B Grant Isdale
4
2.15
4x100m Relay Callum Woods
4
44.32
  Grant Isdale
  Ryan Scott  
  Kyle Henderson  
4x400m Relay Sean Riley
5
3:32.74
  Craig McDowall  
  Martin Paterson  
  Lewis Grant  

 

Event
Athlete Position
Time
100m A Louise Anderson
8
14.18
100m B Jemma Learmonth
7
14.28
200m A Louise Calder
7
29.26
200m B Ashley Madden
7
29.72
400m A Rachael Adamson
7
62.76
800m A Amanda Campbell
5
2:20.69
1500m A Rachael Adamson
2
4:41.77
1500m B Sarah Ingles
2
4:58.00
1500m S/C A Lanna Turnbull
7
5:54.45
1500m S/C B Rachael Millwrathe
1
5:58.89
3000m A Sarah Ingles
1
10:07.03
400m Hurdles A Jennifer Hutchinson
4
68.67
400m Hurdles B Rachael Millwrathe
4
72.37
Hammer A Myra Perkins
1
52.31
Discus A Rhyanidd Parry
2
33.24
Discus B Jaqueline Plain
1
24.81
Javelin A Ashley Madden
8
11.39
Javelin B Amy Grant
8
22.31
Shot Putt A Myra Perkins
6
7.84
Shot Putt B Rhyanidd Parry
3
7.67
Long Jump A Louise Anderson
5
5.22
Long Jump B Jemma Learmonth
2
5.04
Triple Jump A Louise Anderson
4
10.32
Triple Jump B Jemma Learmonth
2
9.97
High Jump A Louise Calder
3
1.60
Pole Vault A Amy Grant
3
3.05
4x100m Relay Louise Anderson
8
54.17
  Jemma Learmonth
  Louise Calder    
  Ashley Madden    
4x400m Relay Jennifer Hutchinson
5
4:06.28
  Amanda Campbell    
  Rachael Millwrathe    
  Sarah Ingles    

 

 

Match Result (Men)

Club Match Points Points
Edinburgh
499.0
8
Glasgow
488.5
7
Sale
480.5
6
Liverpool
464.0
5
Forth Valley
443.0
4
Kingdom
382.0
3
Gateshead
307.0
2
York
258.0
1

Match Result (Women)

Club Match Points Points
Edinburgh
228.0
8
Sale
226.0
7
Glasgow
211.0
6
Liverpool
202.0
5
Forth Valley
193.0
4
Kingdom
191.0
3
York
136.0
2
Gateshead
114.0
1